Granit

2008-03-31 | Autor: boby

Masyw granitowy Strzegom - Sobótka o długości ok. 50 metrów rozciąga się równoleżnikowo na północ od Świdnicy. Zachodnią i wschodnią część masywu tworzy granit biotytowy, centralną dwułyszczykowy nie mający większego znaczenia technicznego.

Spośród kilku odmian wydobywanych w kilkunastu kamieniołomach największe znaczenie ma granit strzegomski (Strzegom, Borów, Graniczna). Jest to granit biotytowy, średnioziarnisty, niekiedy porfirowaty złożony z ortoklazu, plagioklazu, kwarcu i biotytu. Odznacza się szczególnie dobrą łupliwością, blocznością i polerowalnością. Łatwość wydobycia granitu ułatwia regularny cios, czyli występujący w skale system szczelin istniejących i ukrytych, powstałych najczęściej przy zmianach objętości skały w trakcie jej zastygania. Cios ten najczęściej rozwinięty w trzech kierunkach umożliwia mechaniczne odspojenie dużych bloków przy stosowaniu niewielkich sił przyłożonych fachowo w odpowiednim kierunku. Aby nie naruszyć tych naturalnych linii podziału skały unika się stosowania materiałów wybuchowych. Podjęto natomiast próby odcinania dużych partii skały za pomocą palnika wysokotemperaturowego. Wydobywany od kilku wieków granit wykorzystywany jest do produkcji płyt okładzinowych i bloków stosowanych jako elementy inżynierskie, architektoniczne i pomniki. Uzyskany granit o dużej twardości i dobrej łupliwości jest surowcem do produkcji tłucznia, kostki, krawężników oraz kruszyw budowlanych. Stanowi płyty posadzkowe i okładzionowe w wielu budynkach Krakowa (hotele, szpital w Prokocimiu), schody na peronach Dworca PKP i płyty na Rynku. Drobnookruchowe odpady produkcyjne po procesie wzbogacenia są stosowane jako mączki skaleniowo - kwarcowe w przemyśle szklarskim i ceramicznym.


W masywie tym nieco częściej niż w innych obserwuje się żyły kwarcowe i pegmatyty - wielkokrystaliczne skały żyłowe zbudowane z kwarcu, skalenia, muskowitu i licznych minerałów akcesorycznych. Dzięki obecności składników lotnych minerały te mogą osiągać kilku- do kilkunastocentymetrowe rozmiary będące cennym surowcem lub okazami mineralogicznymi.

Odmiany granitoidów bogatych w skalenie wykorzystywane są w przemyśle ceramicznym, szklarskim, elektrotechnicznym. Skała tego typu barwy bardzo jasnej, niemal białej, jest wydobywana w rejonie Strzelbowa.

W niektórych miejscach procesy wietrzeniowe przeobraziły granit w złoża koalinu używanego do produkcji porcelany.




Kategorie: Elewacje, Materiały budowlane

Auto giełda wizy do usa gry pc